Екологија кроз уметност крунисана „Птицом која не лети“

Прилог Коссева о Еко арт фесту.

Фотографије: Харис Личина

У Косовској Митровици синоћ је завршен први „Еко арт фест“. Током тродневног фестивала, многобројни посетиоци имали су прилику да присуствују ревијалним и такмичарским деловима догађаја који су у фокусу имали подизање свести о заштити животне средине и дружење кроз едукацију. Изложени су и радови учесника који су од 30. марта до 15. маја похађали четири едукативне и уметничке радионице, одржане у сусрет фестивалу. Ауторима најбољих радова, по одлуци жирија, додељене су награде.

Програм фестивала почео је 23. маја, у Акваријусу, трибином „Екологија и уметност“. Учесници су дискутовали о томе какав је резултат употребе отпадних материјала у уметности и да ли постоји свест о томе да се екологија сматра кључном кариком читаве културе живљења.
У ревијалном делу, посетиоцима се представио Мали театар, позоришном представом „Четири годишња доба“. Перформанс је био инспирисан Вивалдијевом истоименом композицијом, док у средиште пажње поставља тему поремећеног еколошког баланса.

Одржана је и ревија на којој су представљени радови из области модног дизајна полазника радионица, као и радови Малог атељеа и ученика школе „Косовски божур“.

У КЦ „Акваријус“ наступио је и „Urban Dance Crew “, коју предводи Бењамин Ибрахими, вицешампион Србије и Балкана у Хип Хопу и модерном плесу.

Такмичарски део обележили су приказивање филмова, изложба фотографија, слика, дела из области примењених уметности и модерног дизајна. Најбољи аутори, по одлуци стручног жирија, добили су као плакету и новчану награду у износу од 100 долара.

Титулу победника у области визуелних уметности понео је филм „Пси“, аутора Данила Цековића и Милана Добрића.
Цековић је овако објаснио мотив за снимање паса луталица:
„Видео сам да их има много на улицама, имао сам страх од њих и хтео сам и да некако разбијем тај страх, да их снимам и да њиховим праћењем и нешто забележим и да ти пси, онда буду и неки вид одраза људи који овде живе, а да поново са свим тим објединим неки део прљавог поднебља Косовске Митровице који људи не чисте.“

„Али је било некако подстицајно како би се људи, када буду погледали филм, сажалили на псе, па им помогну, па се онда можда исто тако сажале и због прљавих делова града. Филм је у функцији подстрека, подршке очувању животне средине и мени је све ово чаробно – има мноштво паса али има и оних који брину о тим псима,“ додао је.
Трећи и завршни дан фестивала обележило је откривање уметничке инсталације „Птица која не лети“, у КЦ „Акваријус“.

На радионицама ју је израдио истакнути вајар, Велимир Каравелић, заједно са студентима митровичког Факултета уметности – Александром Касаловићем, Александром Глибетићем, Михајлом Ристићем, Урошом Павковићем, Давидом Павловићем, Александром Марковићем и Анђелом Јордановић.
Требало је да буде постављена на јавној површини у Северној Митровици, али то ипак, није био случај.

Како је објаснио Александар Дунђерин из КЦ „Акваријус“, организатори су упутили захтев општинским властима у Северној Митровици пре две недеље за привремену дозволу до прве седнице СО-а. Предвиђене су биле две локације – у улици Краља Петра,код Бе боп-а и друга код бурегџинице „Бистрица“.
До данас одговор нисмо добили, објаснио је Дунђерин.

„Ми се стварно надамо да ћемо добити одговор, јер би било лепо да резултат младих људи остане овде,“ казала је Миљана Дунђерин из „Акваријуса“.
А говорећи о скулптури, објаснила је да се не ради о естетици лепог, већ ружног, те додала:
„Иако је на неки начин ружна, носи поруку која је много битнија од неких обичних ствари које се овде дешавају.“

„Овај резултат који смо постигли након три месеца рада, није само та скулптура, већ је пре свега један изразито инспиративан начин дружења са различитим људима. Едукацију коју су они стекли за та три месеца је много већа од скулптуре, и много већа од онога што се може видети у њиховим радовима. То је само израз њихове креативности, а резултат ће вероватно доћи кроз генерације. Да ли ће то неко препознати или не као резултат – то је индивидуална ствар. Свака уметност има своје место, а ‘Птица која не лети’ ће сигурно једног дана полетети, наћи ће своје место у неком одређеном парку,“ закључила је.

Фестивал је затворио „Петар Марков трио“ из Македоније својом специфичном комбинацијом етно-џеза, поп-рока, танга, и латино музике.

Фестивал је пројекат невладине организације „Акција заједничке помоћи“ и „Акваријуса“. Пројекат су подржали УНМИК, а део програма реализован је уз подршку УНИЦЕФ-а и Каритаса.

Извор: Коссев >>