Еко арт фест: награде и образложења

У Културном центру „Акваријус“ 25. маја 2018. године додељене су награде најбољим учесницима Еко арт феста.

Одлуком селектора, у такмичарском делу фестивала, у категорији ликовне уметности, учествовали су следећи аутори: Вук Ђурић, Александар Марковић, Ендрит Смајли, Уљбер Исуфи, Ељтон Хајдари, Весна Секулић, Eva-Maria Preuhsler, Ардит Садику, Иван Антић, Арбенита Ибрахими, Шкурта Рахмани, Арбнор Дибрани, Анђела Јордановић, Михајло Ристић, Мина Николић, Сања Мркић, Давид Павловић, Александар Глибетић.

Жири у саставу Велимир Каравелић, Миљана Дунђерин и Зорица Сајић Раденковић донео је одлуку да награду за најбоље ликовно дело на Еко арт фест, равноправно поделе Весна Секулић и Анђела Јордановић. Њима је припала плакета и новчани износ од 100 долара.

Образложење:
Рад са утиском инсталације (Весна Секулић: Црни рам и депонија у њему) оставља снажан утисак, јер има јасно осмишљену концепцију. Осим тога, у функцији је пројекта, којим се очекује афирмација еколошке свести и јединства ликовности.

Други рад (Анђела Јордановић: Акт покривен најлон кесом), такође, плени извесном пасторалношћу прожетом наивом и надреалном поетиком као и јединством тематског, али и рафинираним ликовним изразом, а у функцији је афирмације еколошке свести.

Одлуком селектора, у такмичарском делу фестивала, у категорији примењене уметности и модни дизајн, учествовали су следећи аутори: Вук Ђурић, Бењамин Ибрахими, Ранка Марковић, Ана Игњевић, Гуљшен Јакупи, Арсеније Михајловић.

Жири у саставу Ђорђе Башчаревић, Мира Јањетовић, Наташа Елезовић донео је одлуку да награду за најбоље дело на Еко арт фест, из области примењених уметности и модног дизајна, равноправно поделе Вук Ђурић (решење за мајицу) и Бењамин Ибрахими (решење за цегер). Њима је припала плакета и новчани износ од 100 долара.

Образложење:
Полазници радионица за примењене уметности и модни дизајн, по узрасту и занимању веома хетерогени, донели су свеже идеје и иновацију. Међу бројним радовима издвојила су се два која су награђена. Рад Вука Ђурића истакао се како комплексним начином израде, ликовним квалитетима, тако и оргиналним приступом оглашавања на задату тему. Рад Бењамина Ибрахимија је у основи сведен, прецизан и носи поруку која је разумљива на први поглед.

Одлуком селектора, у такмичарском делу фестивала, у категорији фотографија, учествовали су следећи аутори: Милан Добрић, Харис Личина, Уна Лауренчић, Вук Ђурић, Стефан Стевановић, Никола Грујић.

Жири у саставу Бојан Славковић, Предраг Радоњић, Горан Аврамовић, Бирол Урцан, Џемил Исламовић, донео је одлуку да награда за најбољу фотографију на Еко арт фесту припадне Милану Добрићу. Њему је припала плакета и новчани износ од 100 долара.

Образложење:
Фотографија Милана Добрића „Пирит“ приказује пустош и беживотни пејзаж које за собом оставља неконтролисано одлагање отпадних материјала. Суморна атмосфера и колорит асоцирају на постапокалиптичне сцене из научно-фантастичних филмова. Са техничке стране фотографија има одличну композицију и баланс.

Одлуком селектора, у такмичарском делу фестивала, у категорији филм, приказана су четири филма:
„Пси“
Аутори: Данило Цековић и Милош Добрић
„Нојева барка“
Аутори: Стефан Стојковић и Никола Живић
„Сунцокрет“
Аутор: Иван Антић
Trаsh dance („Плес по смећу“)
Аутори: Eva-Maria Preuhsler и Бењамин Ибрахими

Жири у саставу Бојан Славковић, Предраг Радоњић, Горан Аврамовић, Бирол Урцан, Џемил Исламовић, донео је одлуку да награда за најбољи филм на Еко арт фесту припадне ауторима филма „Пси“, Данилу Цековићу и Милану Добрићу. Жири није донео одлуку једногласно. Бирол Урцан гласао је за филм „Нојева барка“. Њима је припала плакета и новчани износ од 100 долара.

Образложење:
СУНЦОКРЕТ. Солидно одговорено солидно на тему, на донекле стереотипан нацин, висе у рангу еколоског пропагандног и рекламног материјала него кратког филма. Цео рад би био бољи са оригиналним фотографијама.
ТРЕШ ДЕНС. Оригиналан, једноставан и занимљив приступ, са једном крупном греском која је утицала на коначан пласман филма. Након сто девојка оцисти смеце, рез након кога следе појављивање пијанца у улози плесаца је изузетно оптерећен лошом позицијом камере. Похвале плесачу и сценаристи.
НОЈЕВА БАРКА. Коректна камера, динамична монтажа. Недовољно „филмски“ исприцана прица, констатација ситуације без приказа евентуалног ресења проблема, на граници спота урађеног за неку ЕКО кампању. Сигуран сам да би се кондензовањем најкавлитетнијих кадрова дао измонтирати одлицан промо клип од, рецимо, 45 секунди.
ПСИ. Оригиналан приступ који омогућава да се кроз зивот паса луталаца прикаже општа небрига о еколошкој ситуацији у КМ, девастиран и загађен град, али и борба ретких ентузијаста да се стање поправи. Добро постављена наративна структура филма резултирала је занимљивим и кратким, скоро артистицким документарним филмом, кога у пар наврата оптерецују проблематични ноћни снимци. Добра, непретенциозна монтаза, уз сведену музику фино прати прицу о пасјем животу у Косовској Митровици.

Организатор фестивала одлучио је да ове године додели и специјално признање учеснику Еко арт феста чије дело представља највећи допринос кампањи заштите животне средине. Одлуком жирија који су чинили Срђан Кошанин, извршни директор АЗП-а, Миљана Дунђерин и Александар Дунђерин из Културног центра „Акваријус“ и Јасмина Цветић из УНМИК-а, специјалну награду добили су Стефан Стојковић и Никола Живић за филм „Нојева барка“. Њима је припала плакета и новчани износ од 100 долара.

Организатор Еко арт феста је „Акција заједничке помоћи“, а суорганизатор Културни центар „Акваријус“ из Косовске Митровице. Фестивал је подржан од стране УНМИК-а. Делови програма реализовани су уз подршку УНИЦЕФ-а и имплементацију Каритас Косова. Техничка подршка – УНИЈА М. Музичка шпица фестивала – композиција Миљана Гвоздића „Птица будућности“. Визуелни идентитет фестивала – Харис Личина.